Дата на провеждане, продържителност: два дни
09:00 – 09:30 ч. Регистрация на участниците.
09:30 – 17:00 ч. Обучение
Целева група:
– Ръководители на предприятия;
– Финансови аналитици;
– Счетоводители;
– Икономисти;
– Специалисти от звена за вътрешен
Цел на обучението:
– Професионален анализ на финансовото състояние на собствената или на друга фирма по данни от финансовите отчети.
– Познаване на основните финансови показатели, разбиране на тяхното икономическо значение и смисъл, както и умения за оценка на нивото и динамиката на тези показатели.
– Уверено посочване на причините на влошаването на финансовото състояние на фирмата и разбиране на причините за негативните явления.
– Формиране на препоръки и действия за подобряване на състоянието на фирмата, познаване на мерките за финансово оздравяване и тяхното влияние върху основните финансово показатели.
Какви решения Ви предлагаме:
– Двудневен курс, в който се представя теорията и практиката на анализа на основните финансови отчети (баланс, отчет за приходите и разходите, отчет за паричните потоци).
– Разглеждане на практически примери, съставени на база на реални финансови отчети (в това число и на участниците), позволяващи да се отработят навици за анализ и трактовка на основните финансови показатели.
– Провеждане на групови обсъждания на сложни и специфични за различните отрасли аспекти на анализа на финансовото състояние влияние върху основните финансово показатели.
ОСНОВНО СЪДЪРЖАНИЕ:
Първи ден
•Понятието „успешна фирма“. Финансовия анализ като основа за вземане на успешни управленски решения. Финансовите отчети като система.
• Познаване Балансът – инвестиции и източници за тяхното финансиране. Отраслови особености на структурата на баланса.
• Влияние на структурата на инвестициите върху ефективността на фирмата. Влияние на структурата на източниците на финансиране върху финансовата устойчивост на фирмата.
• Отчетът за приходите и разходите – доходи и разходи на фирмата. Видове печалба и тяхното икономическо значение (EBITDA, EBIT, EBT, нетна печалба).
• Отраслови особености на структурата на отчета за приходите и разходите. Значение на корективните позиции в отчета за приходите и разходите. Връзка между баланса и отчета за приходите и разходите.
• Заблудите в показателите нетен оборотен капитал (WC), коефициент на бърза ликвидност (QR) и печалба преди лихви данъци амортизации и обезценки (EBITDA).
Втори ден
• Отчетът за паричните потоци – вертикален и хоризонтален анализ. Съотношения между оперативния, инвестиционния и финансовия нетен паричен поток.
• Основни направления на финансовия анализ в полза на управлението.
• Анализ и оценка на имуществения потенциал и финансовото състояние на фирмата:
- Анализ и оценка на ликвидността;
- Анализ и оценка на финансовата устойчивост (финансови рискове);
- Анализ и оценка на платежоспособността;
- Анализ и оценка на деловата активност на фирмата;
• Как да запазим фирмата печеливша по време на криза?
• Ранна диагностика за финансови затруднения.
Лектор на обучението: Петър Петров
Петър Петров е водещ консултант по финансов анализ – както на фирми, работещи в областта на реалния сектор, така и на финансови институции и организации с нестопанска цел. Автор на книгите „Практически анализ на финансовите отчети – концепция и примери“, „Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“, „Наръчник: Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“, както и на над 200 публикации в специализирани и периодични издания по тематики, свързани с прогнозирането на финансови затруднения, анализа на финансовите отчети, счетоводството и кредитния анализ. Автор на научни разработки в областта на ликвидността на нефинансовите предприятия на отраслово ниво, представени на международни научни конференции в страната и в чужбина.
Консултира както малки и средни български и чуждестранни фирми, така и мултинационални компании, опериращи в над 165 държави в света. Участвал е в преговори на държавно ниво като водещ консултант.
От 2005 г. е автор и водещ на фирмени обучения, динамични тренинги и семинари, свързани с тематиката на анализа на финансовите отчети, разработването на успешни бизнес планове, бизнес преговори, успешните презентации. Лектор на Германо-Българска индустриално-търговска камара, Гьоте-Институт България, Международен банков институт, както и други институции.
За да участвате в курса, трябва да се запишете на телефон: 02 8310033, 0888 603 724 или да се регистрирате директно през нашият сайт.